Autor: Admin, zveřejněno: 20. 07. 2011 15:01 hod., aktualizováno: 29. 07. 2011 14:04 hod.
Voskařství patří k nejstarším řemeslům, téměř vymizelo po roce 1948, ale dnes se opět vrací. Výrobky ze včelího vosku jsou 100% přírodní produkt a obsahují energie slunce, země a květů. Krásná medová vůně vosku je nejintenzivnější při zahřívání a je způsobena aromatickými oleji z pylů. Svíčky ze včelího vosku ionizují ovzduší a měly by se pálit nejméně 10 minut denně v místnostech, kde je televizor, počítač nebo jiný zdroj záření. Také jako jiné svíčky pohlcují pach tabákového dýmu.
Při tvorbě díla včela doslova potí vosk na tzv. voskových zrcátkách na spodní straně 3. - 6. článku (tergit) zadečku. Chitinová stěna zrcátek je perforovaná mikroskopickými otvory, jimiž po zvýšené námaze tryská sekret jako čerstvý vosk. Na vzduchu tuhne a ve formě šupinky přebírá anatomický tvar zrcátka. I když se šupinka odloupne, zůstává částečně zasunutá pod přečnívajícím okrajem sousedního článku zadečku. Ke vzniku 1 kg vosku včely spotřebují 3,5-10 kg medu a kolem 50 g pylu.
Historie voskařství je dlouhá a pestrá. Jak už sám název vypovídá, vycházela voskařská práce především ze zpracování vosku. S nadhledem je možné předpokládat, že již pravěký člověk, dobývající med od včel, přišel do styku s voskem. Ovšem teprve v období starověku jsou již k dispozici celá řada dokladů o tom, že lidé vosk uměli získávat i zpracovávat. Zpočátku se při voskařské práci používal včelí vosk, od 19. století získaly při výrobě voskařských výrobků větší význam vosky vyráběné uměle. Mluvíme-li dnes o práci s voskem, většina lidí si vybaví zejména svíčky. Ve voskařství ovšem zdaleka nešlo jen o produkci svící. Mistři voskaři, voskařští odborníci a v neposlední řadě i vybraní umělci zásobovali trh vedle různých druhů svící celou řadou dalších výrobků, a to jak dekoračních nebo užitkových, tak i výrobky poměrně vysoké umělecké úrovně. Včelí vosk byl zpracováván a používán i v dalších oblastech, např. v umění (ceroplastika- vosková plastika), lití bronzu, kovolitectví (výroba zvonů), lékařství (zejména v zubním lékařství, nebo na výrobu trojrozměrných anatomických modelů aj.), později také v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, zejména jako přísada do mastí a emulzí.
K vlastnoruční výrobě svíček je třeba si připravit tyto základní potřeby: formu, knot a vosk. Z ostatních pomůcek to jsou: nůžky, chňapka (nebo utěrka apod.), hrnec, popř. pigment na obarvení vosku, aroma a naběračka.
© 2011 – 2024 tvorba internetových stránek MULTIMEDIA ACTIVITY