Tradiční voskařství a výroba svíček

Autor: Admin, zveřejněno: 20. 07. 2011 15:01 hod., aktualizováno: 29. 07. 2011 14:04 hod.

Voskařství

Svíčky – co potřebuji Voskařství patří k nejstarším řemeslům, téměř vymizelo po roce 1948, ale dnes se opět vrací. Výrobky ze včelího vosku jsou 100% přírodní produkt a obsahují energie slunce, země a květů. Krásná medová vůně vosku je nejintenzivnější při zahřívání a je způsobena aromatickými oleji z pylů. Svíčky ze včelího vosku ionizují ovzduší a měly by se pálit nejméně 10 minut denně v místnostech, kde je televizor, počítač nebo jiný zdroj záření. Také jako jiné svíčky pohlcují pach tabákového dýmu.

Vznik vosku

Při tvorbě díla včela doslova potí vosk na tzv. voskových zrcátkách na spodní straně 3. - 6. článku (tergit) zadečku. Chitinová stěna zrcátek je perforovaná mikroskopickými otvory, jimiž po zvýšené námaze tryská sekret jako čerstvý vosk. Na vzduchu tuhne a ve formě šupinky přebírá anatomický tvar zrcátka. I když se šupinka odloupne, zůstává částečně zasunutá pod přečnívajícím okrajem sousedního článku zadečku. Ke vzniku 1 kg vosku včely spotřebují 3,5-10 kg medu a kolem 50 g pylu.

Historie voskařství

Historie voskařství je dlouhá a pestrá. Jak už sám název vypovídá, vycházela voskařská práce především ze zpracování vosku. S nadhledem je možné předpokládat, že již pravěký člověk, dobývající med od včel, přišel do styku s voskem. Ovšem teprve v období starověku jsou již k dispozici celá řada dokladů o tom, že lidé vosk uměli získávat i zpracovávat. Zpočátku se při voskařské práci používal včelí vosk, od 19. století získaly při výrobě voskařských výrobků větší význam vosky vyráběné uměle. Mluvíme-li dnes o práci s voskem, většina lidí si vybaví zejména svíčky. Ve voskařství ovšem zdaleka nešlo jen o produkci svící. Mistři voskaři, voskařští odborníci a v neposlední řadě i vybraní umělci zásobovali trh vedle různých druhů svící celou řadou dalších výrobků, a to jak dekoračních nebo užitkových, tak i výrobky poměrně vysoké umělecké úrovně. Včelí vosk byl zpracováván a používán i v dalších oblastech, např. v umění (ceroplastika- vosková plastika), lití bronzu, kovolitectví (výroba zvonů), lékařství (zejména v zubním lékařství, nebo na výrobu trojrozměrných anatomických modelů aj.), později také v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu, zejména jako přísada do mastí a emulzí.

Výroba svíček z formy

Svíčky – pracovní postup K vlastnoruční výrobě svíček je třeba si připravit tyto základní potřeby: formu, knot a vosk. Z ostatních pomůcek to jsou: nůžky, chňapka (nebo utěrka apod.), hrnec, popř. pigment na obarvení vosku, aroma a naběračka.

FORMA

  • pro začátek je vhodné zakoupit si formu na výrobu svíček, s přibývajícími zkušenostmi je možné vyrobit si dle fantazie formu vlastní.
  • Formy se vyrábějí z různých materiálů (např. plastové, hliníkové, skleněné).
  • Forma se skládá z několika částí – základem je „tělo“, to určuje výsledný tvar svíčky, a dále systém uchycení knotu. Z jedné strany je knot uchycen tenkou jehlou (dá se použít i kuchyňská jehla na španělské ptáčky“), na spodní straně je třeba knot pořádně utěsnit, aby nevytekl nalitý vosk. U hliníkových forem jsou dvě destičky (gumová a kovová), upevněné kolíkem, k plastovým formám se dodává plastický tmel (něco jako dětská plastelína), kterým se utěsní otvor s protaženým knotem.

KNOT

  • síla knotu se volí podle tloušťky svíčky. V případě nákupu v internetových e-shopech je vždy uvedeno, pro jak silné svíčky je daný typ knotu vhodný.

VOSK

  • Opět je na výběr více druhů (parafín maďarský, ruský, čínský, palmový vosk…). Pro první pokusy se doporučuje buď ruský parafín ve formě šupinek nebo maďarský ve formě peciček.
  • Dále je dobré, ale není nutné, přidat stearin, což je látka, která zlepšuje kvalitu vosku a usnadňuje vyklepnutí svíčky z formy. Dávkuje se cca 30% z celkového množství parafínu.

ROZTAVENÍ VOSKU

  • Ve vodní lázni – hrnec vložíme do širšího hrnce s horkou vodou, kterou stále přihříváme. Tento způsob je bezpečnější.
  • Na přímém ohni – vosk se roztaví rychleji, ale je nutné hned po rozpuštění ho odstavit z plotny, jinak hrozí jeho vznícení. Je dobré mít po ruce připravený talířek nebo poklici a v případě vznícení hrnec přiklopit a vypnout hořák. Plamen se tak okamžitě uhasí. V případě, že po odklopení poklice vosk znovu vzplane, opakovaně ho přikryjte, a přikrytý hrnec vložte do studené lázně, aby se vosk uvnitř zchladil.

BARVIVO A VŮNĚ

  • pokud chcete vytvořit barevnou svíčku, je potřeba přidat barvivo. To se prodává buď ve formě malých tabulek nebo úlomků. Je velmi vydatné, takže stačí malý kousek.
  • Vosk je také možné obarvit obyčejnou školní voskovkou.
  • Chcete-li mít svíčku i voňavou, dají se zakoupit i lahvičky s různými arómaty.

Video

Videoseminář: Tradiční voskařství a výroba svíček

Fotografie

Fotografie – Co potřebuji

Svíčky – co potřebuji Svíčky – co potřebuji Svíčky – co potřebuji Svíčky – co potřebuji

Více fotografií

 

Fotografie – Pracovní postup

Svíčky – pracovní postup Svíčky – pracovní postup Svíčky – pracovní postup Svíčky – pracovní postup

Více fotografií

 

Fotografie – Výsledky práce

Svíčky – výsledky práce Svíčky – výsledky práce Svíčky – výsledky práce Svíčky – výsledky práce

Více fotografií